Всесвіт в межах 100 мільйонів світлових років.

Надскупчення Діви

 

*Кількість груп галактик в межах 100 мільйонів світлових років = 200

*Кількість великих галактик в межах 100 мільйонів світлових років = 2500

*Кількість карликових галактик в межах 100 мільйонів світлових років = 50 000

*Кількість зірок в межах 100 мільйонів світлових років = 200 трильйонів

ПРО МАПУ

Наша Галактика є лише однією з тисяч подібних до неї галактик,що розташовані в межах 100 мільйонів світлових років навколо нас. Наведена вище мапа демонструє тенденцію галактик до утворення груп. Найбільшою такою групою серед найближчих є скупчення Діви,у якому сконцентровані декілька сотень галактик,воно також є домінуючим для груп галактик,що оточують скупчення Діви. Ці угрупування галактик відомі як надскупчення Діви. Другим найбагатшим скупченням у цій ділянці простору є скупчення Печі,хоча воно значно менше за скупчення Діви. На мапі відмічені тільки яскраві галактики,наша Галактика розташована у центрі схеми.

ДОДАТКОВІ МАПИ

Наша Місцева група галактик оточена п’ятьма іншими галактичними групами. Вони показані на цій мапі,яка відображає розподіл галактик в межах 20 мільйонів світлових років.

Неподалік надскупчення Діви знаходяться ще два надскупчення. На цьому малюнку зображені великі групи та скупчення,які оточують надскупчення Діви.

ДАНІ ТА КАТАЛОГИ

Переважна кількість галактик формують скупчення чисельністю від 10 до 1000 членів. Ось перелік великих галактичних груп в межах 100 мільйонів світлових років

Існує чимало галактик,які можна спостерігати у невеликий телескоп. Тут наведений список з 200 найяскравіших галактик з оцінками відстаней до них.

   Інформація про деякі близькорозташовані галактичні групи

Група Скульптора це найближче до Місцевої групи утворення галактик. У ньому домінують п’ять галактик – чотири спіральних NGC 247, 253, 300,7793  та одна неправильна NGC 55. Найближча з них є NGC 55,яка розташована на кордоні між групою Скульптора і Місцевою групою.

У 1968 році італійський астроном Паоло Маффей виявив дві галактики, розташовані за площиною Молочного ляху,через що вони були у значній мірі приховані міжзоряною матерією. Ці дві галактики відомі як Maffei 1 і Maffei 2. Разом з галактикою IC342 і вкрай завуальованою галактикою Dwingeloo 1 вони утворюють  домінуючий осередок іншої сусідньої групи. Maffei 1 є найближчою до нас великою еліптичною галактикою. Хоча цю групу важко спостерігати, в даний час відомо понад  20 галактик у її складі, більшість з яких є карликами.

Ця виразна сусідня група знаходиться у сузір’ї Великої Ведмедиці і зосереджена навколо відомої пари галактик М81 і М82 та досить яскравої NGC 2403. Галактика М82 відома тим,що є потужним центром зореутворення. Кілька мільйонів років тому вона перенесла тісне зближення зі своєю сусідкою М 81,що і викликало великі хвилі зореутворення.

Ця близька група галактик знаходиться у сузір’ї Центавра. Домінуюче положення у ній займають спіральні галактики M83 і  NGC 4945 та велика лінзоподібна галактика NGC 5128. Остання є однією з найяскравіших сусідніх галактик,а також потужним джерелом радіохвиль (радіоастрономи називають цю галактику Центавр А). Також можливо,що декілька сотень мільйонів років тому відбулось злиття NGC 5128 з іншою великою спіральною галактикою.

Ця велика і добре помітна група спіральних галактик у сузір’ї Лева складається з двох підгруп.  Одна сконцентрована навколо галактик M65, M66 і NGC 3628,інша навколо M95, M96, M105 і NGC 3384.

Це найвідоміше скупчення галактик. Воно значно більше,ніж будь-яка інша група в межах 100 мільйонів світлових років. До його складу входить близько 150 великих галактик  і принаймні 1000 відомих карликових галактик.  Цей кластер повністю домінує у нашому крихітному куточку Всесвіту. Навіть наша Місцева Група знаходиться під впливом цього скупчення. У ядрі скупчення Діви лежать три великі еліптичні галактики М84, М86 і М87. Ці галактики, ймовірно, утворилися  злиттям багатьох менших галактик і  є значно більш масивні, ніж наша Галактика.

Це довга низка спіральних галактик з одного боку скупчення Діви,що простягнулася на 20 мільйонів світлових років. Їх можна поділити на дві основні групи – Велика Ведмедиця-північ (навколо  NGC 3631, 3953, і M109) та Велика Ведмедиця-південь (навколо NGC 3726, 3938 і 4051).

Групи Діва ІІ - це низка галактик,що простягнулися ще південніше від груп галактик південної околиці скупчення Діви.

Скупчення Печі – це друге найбагатше скупчення в межах 100 мільйонів світлових років,хоча воно значно менше за скупчення Діви. Насправді існують два близьких скупчення,що мають назви скупчення Печі І і скупчення піч ІІ,або група Ерідана. Кожне з них містить майже по 50 великих галактик. Групи галактик навколо скупчення Печі іноді називають надскупчення Печі або Південне надскупчення.

Групи Лев ІІ – це ціла низка галактичних груп,розташованих у 30 мільйонах світлових років по один бік від скупчення Діви.

Галактичні групи,що  простягнулися від скупчення Діви,мають назву Хмара Діва ІІІ. Гравітаційний вплив скупчення Діви можливо є причиною того, що ці групи витягнулись довгою ниткою.

Це мапа скупчення Діви – найближчого великого скупчення галактик. На ній вказане положення 500 найяскравіших галактик усередині та навколо цього скупчення. У центрі скупчення є декілька масивних еліптичних галактик. Неможливо отримати гарну світлину всього скупчення через те,що галактики – це слабкі об’єкти,які займають загальну площу у 15 кв. градусів,і світлина з великим полем зору буде заповнена тисячами фонових зірок нашої власної Галактики. 26 найяскравіших галактик позначені власними номерами.

Надскупчення Діви

Ще одна розташована неподалік група,сконцентрована навколо   NGC 4214, 4244 і 4395. Спіральна галактика М 94 можливо також належить до цієї групи. Ця група вирізняється великою кількістю карликових галактик середнього розміру.

Ця група зосереджена навколо відомої галактики М 101,яка є однією з найближчих спіральних галактик – її діаметр 200 тисяч світлових років. Близько до цієї групи розташована група М 51 (NGC 5194),їх часто об’єднують в одну велику групу.

Ще одне велике збіговисько спіральних галактик у сузір’ї Гончих Псів. Можливо,домінуючими у ньому є галактики M106, NGC 4096 і  NGC 4490,але на цій ділянці неба є також багато інших галактичних груп,увесь цей регіон відомий як Хмара Гончих Псів.