Всесвіт в межах 1 мільярда світлових років

Сусідні надскупчення

*Кількість надскупчень в межах 1 мільярда світлових років  = 100

*Кількість галактичних груп в межах 1 мільярда світлових років = 240 000

*Кількість великих галактик в межах 1 мільярда світлових років = 3 мільйона

*Кількість карликових галактик в межах 1 мільярда світлових років = 60 мільйонів

*Кількість зірок в межах 1 мільярда світлових років = 250 000 трильйонів

ПРО МАПУ

Галактики та їхні скупчення не розподілені у Всесвіті рівномірно. Натомість вони згуртовані у величезні галактичні скупчення,листи та стіни,що перемежовуються великими порожнечами з малою кількістю галактик. На вищенаведеній мапі зображені такі надскупчення, включаючи надскупчення Діви – невелике надскупчення,в якому наша галактика є рядовим членом. Простір,який охоплює ця мапа,становить близько 7 відсотків усього видимого всесвіту.

ДОДАТКОВІ МАПИ

Ось збільшена центральна частина попередньої мапи,на якій позначено розташування найближчих надскупчень,галактичних стін і порожнеч у межах 500 мільйонів світлових років.

ДАНІ ТА КАТАЛОГИ

Надскупчення є одними з найбільших структурних одиниць Всесвіту. Ось перелік найвідоміших надскупчень,які знаходяться в межах 1 мільярда світлових років від нас.

Інформація про деякі найближчі надскупчення

Сусіднє надскупчення, яке є  дуже схожим за розміром і формою до надскупчення Діви. У цьому надскупченні домінуючим є велике скупчення галактик A1060,одне з найближчих, вказаних у Каталозі великих галактичних скупчень Джорджа Абеля.

Найближче велике надскупчення. До його складу входять чотири великих галактичних скупчення - A3526, A3565, A3574 і A3581,а також сотні менших галактичних груп. Домінуючим є скупчення  A3526,яке розташоване на відстані 140 мільйонів світлових років. При погляді з великої відстані надскупчення Гідри та Діви виглядають як додаток до надскупчення Центавра. Надскупчення Центавра знаходиться поблизу Великого Аттрактора – масивного скупчення матерії,яке впливає на рух нашої галактики та інших подібних.

Дуже виразне надскупчення. Це великий лист галактичних груп,що огортає три великих скупчення - A262, A347 і A426. A426 – вкрай насичене скупчення, що містить тисячі галактик.

Це досить слабке надскупчення,яким позначається один кінець довгої галактичної стіни,що оточує надскупчення Центавра і,можливо,надскупчення Діви.  Три найбільші скупчення галактик - A3656, A3698 і A3742.

Це невелике,але дуже відоме надскупчення розташоване на відстані близько 300 мільйонів світлових років. До його складу входять два дуже насичених галактичних скупчення -  A1367 і A1656,обидва складаються з тисяч галактик. A1656 - дуже відоме скупчення,знане як скупчення Волосся Вероніки. Ще у 1933 році американський астроном швейцарського походження Фріц Цвіккі вивчав рух галактик у цьому скупченні задля вивчення розподілу темної матерії у Всесвіті. Надскупчення Волосся Вероніки знаходиться у центрі Великої Стіни,просторого філаменту галактик,який простягнувся на сотні мільйонів світлових років і межує з надскупченням Геркулеса. Це була одна з перших визнаних галактичних стін,на даний час їх відомо значно більше.

Два надскупчення розташованих у сузір’ях Скульптора та Фенікса позначають положення дуже довгої стіни галактичних скупчень,що простяглася майже на мільярд світлових років. Можливо це найдовша з наближених до нас галактичних стін.

Тут розташовані два виразних і дуже відомих надскупчення. Менше та ближче є більш відомим завдяки двом багатим скупченням A2197 і  A2199,які дуже близькі один до одного. Відстань до цього надскупчення складає 400 мільйонів світлових років. Відстань до іншого надскупчення трохи більша – 500 мільйонів світлових років,але воно значно більше і складається з більшої кількості великих галактичних скупчень,розкиданих навколо менших галактичних груп.

Кілька великих скупчень галактик на кордоні Лева і Великої Ведмедиці на відстані 450 мільйонів світлових років утворюють ще одне велике надскупчення. Домінуючими тут є  скупчення A1185 і A1228.

Дуже відоме надскупчення. Після відкриття у 1989 році,надскупчення було назване на честь американського астронома Гарлоу Шеплі,який ще у 1930х  роках першим помітив велику кількість галактик у цій ділянці неба. Надскупчення Шеплі є досить масивним,йому присвячена велика кількість досліджень. Воно не є найбільшим з усіх відомих,але,без сумніву,одне з найбільш компактних. Надскупчення має дві зони концентрації – одна розташована на відстані 500 мільйонів світлових років,інша,більша, на відстані 650 мільйонів світлових років. Тут існують принаймні 20 великих галактичних скупчень і тисячі галактичних груп. Серед них – три найбагатші серед відомих галактичних скупчення A3558, A3559 і A3560.

У цьому регіоні розташовані декілька великих надскупчень на відстані 800 мільйонів світлових років,які вперше помітив  Brent Tully у 1986 році. Ці надскупчення утворюють протяжні структури у вигляді стін  довжиною у сотні мільйонів світлових років.

У сузір’ї Волопаса,на відстані 800 мільйонів світлових років,є кілька виразних надскупчень,але ця ділянка неба більш відома завдяки великій порожнечі Волопаса,що розташована поряд з надскупченнями. Вона простягнулася на 300 мільйонів світлових років. У цій порожнечі немає великих галактичних скупчень,але присутні поодинокі галактики.

Це величезне надскупчення розташоване на відстані 900 мільйонів світлових років від Землі. Воно не є настільки щільним, як надскупчення Шеплі, але містить велику кількість багатих скупчень галактик,розкиданих у просторі на півмільярда світлових років,що робить його одним з найбільших серед відомих надскупчень. Це ще одна ділянка неба,на яку звернув увагу Гарлоу Шеплі,коли помітив тут скупчення великої кількості галактик. Дослідження галактик цієї частини неба свідчить про те,що тут існує також менше надскупчення,розташоване за 600 мільйонів світлових років попереду надскупчення Годинник. В астрономічних часописах надскупчення Годинника іноді називають надскученням Годинника – Сітки.

Це найвіддаленіше з відомих надскупчень. Давно відомо,що у цьому невеликому сузір’ї існує велика кількість багатих галактичних скупчень. Можливо, A2065 є серед них домінуючим,але у складі надскупчення Північної Корони є ще дев’ять чи десять настільки ж великих скупчень. Відстань до цього надскупчення становить близько одного мільярда світлових років.

Це зображення,складене із 60000 найяскравіших галактик, демонструє як галактики скупчуються у великі формації надскупчень. На схемі позначені положення деяких великих надскупчень,хоча тільки найближчі з них мають чітко виражену структуру. Велика темна смуга,що простягнулася навколо центральної частини зображення,це площина нашої Галактики,тут через скупчення зірок,газу та пилу нам дуже важко розгледіти далекий простір.