Великий вибух і розширення Всесвіту

Всесвіт,у якому ми живемо,розширюється. Ми знаємо це тому,що спостерігаємо,як поступово збільшуються відстані між галактиками та галактичними групами. Це розширення почалося одразу,як тільки після події,яку ми називаємо Великий вибух,14 мільярдів років тому утворився Всесвіт.

 

 

Ось шість найпоширеніших питань про Всесвіт,що розширюється.

(1) Де знаходиться центр Всесвіту?

Не існує центру Всесвіту,тому що не існує межі Всесвіту. В обмеженому Всесвіті простір викривлений так,що якби ви могли  подолати відстань у мільярди світлових років по прямій лінії,врешті решт ви б повернулись у те місце,з якого почали подорож. Також можливо,що наш Всесвіт нескінченний. В обох випадках групи галактик повністю заповнюють його,розлітаючись одна від одної в кожній ділянці Всесвіту та спричинюючи його розширення.

(2) У якій частині Всесвіту стався Великий вибух?

Це приклад дуже маленького Всесвіту, що містить тільки 48 зірок. Космічний корабель,літаючи серед  зірок,не зможе досягти межі цього Всесвіту. Як тільки корабель зникне  на одному боці Всесвіту,він у ту ж мить з’явиться на іншому боці. Люди у космічному кораблі бачитимуть нескінченну кількість зірок навколо себе. Такий Всесвіт не матиме ні меж,ні центру.

Існує поширене припущення, що Великий вибух - це вибух, який стався в порожньому просторі і поширився у порожній простір. Це невірно.

Простір і час були створені в результаті Великого Вибуху. На початку Всесвіту, простір було повністю заповнено речовиною. Спочатку ця речовина була дуже гарячою і щільною,потім почала розширюватись і охолоджуватись,згодом з неї утворились усі зірки і галактики,які ми спостерігаємо тепер у навколишньому космосі.

Хоча простір міг бути сконцентрований в одній точці під час Великого вибуху,так само можливо,що простір у той же час був нескінченним. В обох випадках він був повністю заповнений матерією,яка почала розширюватись.

 

Не існує центру розширення,Всесвіт просто розширюється у кожній своїй точці.  Спостерігач у будь-якій галактиці побачить,що більшість інших галактик віддаляється від нього.

 

 

Єдина відповідь на питання ”Де стався Великий вибух?”- він стався всюди у Всесвіті.

(3) Чи стосується розширення Всесвіту нашої планети Землі?

Ані Земля, ні Сонячна система,ні галактика Чумацький шлях не розширюються так,як це відбувається зі Всесвітом. Ці об’єкти сформовані під дією гравітації  і припинили розлітатися. Гравітація також утримує разом галактики у групах і скупченнях. Тож розширення стосується головним чином галактичних груп і скупчень,які віддаляються одне від одного.

(4) Що існує за межами Всесвіту?

Простір був створений у Великому вибусі. Наш Всесвіт немає межі або кордону,не існує такого поняття,як простір поза Всесвітом (див. питання 1). Можливо,що наш Всесвіт є частиною нескінченної кількості Всесвітів (див. питання 5),але усі вони не обов’язково потребують для існування якогось простору.

(5) Що було до Великого вибуху?

Час був створений внаслідок Великого вибуху. Ми не знаємо,чи він існував до цього. Тому на це питання важко відповісти. Деякі теорії припускають,що наш Всесвіт лише один з багатьох у незліченній кількості світів ( так званий мультивсесвіт ), які безперервно створюються. Таке можливо,але довести це дуже складно.

(6) Якщо вік Всесвіту 14 мільярдів років,як могли галактики подолати відстань більшу за 14 мільярдів світлових років?

Цілком можливо,що наш Всесвіт є нескінченним і був заповнений речовиною у всьому своєму об’ємі з часів Великого вибуху (див. питання 2). Але немає нічого,що б перешкоджало розширенню Всесвіту зі швидкістю,яка перевищує швидкість світла. Хоча у будь якій точці в межах нашого Всесвіту ніщо не може долати простір швидше за світло,це не стосується самого Всесвіту в цілому. Для швидкості розширення простору обмежень не існує.

Ми можемо уявити галактики у вигляді куль,що розташовані на гумовому листі,який являє собою простір. Якщо розтягнути лист,відстані між кулями збільшаться. Відстань між кулями,що знаходяться близько одна від одної,буде збільшуватись повільно. Натомість швидкість взаємного віддалення куль,що розділені більшою відстанню,буде здаватись значно вищою.

 

 

Люди,що жили б на одній з таких куль,сприймали б свою кулю нерухомою. Вони б спостерігали сусідні кулі такими,що розбігаються повільно. Більш далекі кулі розліталися б швидше. Найвіддаленіші кулі (за межами горизонту) можуть віддалятися швидше за швидкість світла,але люди не в змозі це побачити -  у їхній власній частині Всесвіту ніщо не може перевищувати швидкість світла.