Орбіти кратних зоряних систем

Подвійні і кратні зоряні системи дуже поширені в нашому Всесвіті. Близько половини всіх зірок знаходяться в системах, що містять дві або більше зірки. Ця сторінка показує типові орбіти для зірок у подвійних, потрійних і чотирикратних зоряних системах. На анімаціях зображені ідеальні системи,зорі у яких мають однакову масу. Насправді зоряні системи,як правило, складаються із зірок з різними масами на різних відстанях.

Подвійні зоряні системи

Ліворуч знаходиться типова подвійна зоряна система. Обидві зорі рухаються  по еліптичній орбіті навколо центру мас системи. Праворуч - окремий випадок подвійної системи,коли зорі мають ідеальну колову орбіту.

Подвійна зоряна система

Колова подвійна зоряна система

Потрійна зоряна система

Ліворуч показана типова потрійна зоряна система. Дві зірки обертаються одна навколо іншої на близькій відстані,третя,більш віддалена,обертається навколо двох перших. Праворуч зображений доволі незвичний тип зоряної системи. Три зірки подорожують по траєкторіях – вісімках. Комп'ютерне моделювання стверджує, що така орбіта може бути стабільною протягом мільярдів років. Ніхто ще не відкрив потрійної зоряної системи з цією незвичною орбітою (декілька астрономів робили марні спроби), але цілком можливо, що десь в нашій Галактиці є зірки, які рухаються по таких орбітах.

Потрійна зоряна система

Потрійна зоряна система з орбітами-вісімками

Чотирикратна зоряна система

Ліворуч зображено один з типів чотирикратної зоряної системи. Вона складається з двох пар подвійних зірок, що обертаються навколо загального центру мас. Праворуч – інший тип такої системи. Дві дуже близько розташовані зірки обертаються одна навколо іншої. Вони утворюють потрійну систему з третьою зіркою. І усі разом ці зорі обертаються з далекою четвертою зорею навколо  загального центру мас.

Чотирикратна зоряна система

Чотирикратна зоряна система