Глосарій

 

 

Абсолютна зоряна величина 

 

Видима зоряна величина об’єкта,якби він був розташований на відстані 10 парсек (32.6 світлових роки). Надгігант може мати абсолютну величину -8, тоді як тьмяний червоний карлик може мати абсолютну величину 16. Сонце має абсолютну величину 4,8 - приблизно посередині між цими двома крайностями.

 

Асоціація 

 

Дивіться ОВ асоціація.

 

 

Астрономічна одиниця (AU) 

 

Середня відстань між Землею і Сонцем. Вона дорівнює 149 597 871 км. Часто використовується для вимірювання  відстаней у Сонячній системі або  в системах кратних зірок.

 

 

Білий карлик

 

Кінцевий продукт еволюції норманих зір із масами від сонячної маси до 8—10 сонячних мас. Вони утворюються після вичерпання джерел термоядерної енергії у надрах зорі та скидання оболонки. Тільки наймолодші білі карлики фактично білі, протягом мільярдів років вони повільно охолоджуються і змінюють колір на жовтий або помаранчевий (хоча найхолодніші білі карлики блактніші, ніж очікувалося, тому що стиснена воднева атмосфера відфільтровує червоне світло).В кінцевому підсумку такі зорі стають червоними карликами,хоча через те,що вік Всесвіту становить менше,ніж 15 мільярдів років,жодна з них поки що не охолонула настільки. Спектральний клас D.

 

 

Великі скупчення галактик 

 

 

Скупчення, що містять сотні великих галактик. Найближче таке скупчення - кластер Діва. Найбагатші кластери можуть містити більше тисячі великих галактик. Більшість найбагатших кластерів в найближчому Всесвіті перераховані в каталозі Abell.

 

 

Видима зоряна величина 

 

 

Система використовується для позначення яскравості зірок на небі. Яскраві зірки мають нижчі показники,тьмяні – вищі. Найбільш тьмяні об'єкти, видимі у великі телескопи мають зоряну величину +30.У гарні компактні телескопи можна побачити зорі до +15 величини,у бінокль до +9,неозброєним оком до +6.Дуже яскраві об’єкти мають від’ємне значення. Найяскравіша зірка -  -1.4,повний місяць має величину -12.7,а опівденне Сонце -26.8.

 

 

Візуальна величина 

 

 

Ще одна назва для видимої зоряної величини

 

 

Власний рух 

 

 

Повільне стійке зміщення очевидних положень близьких зірок протягом багатьох років в наслідок їх руху в межах Галактики . Навіть найближчі і найшвидші зірки вимагають століть, щоб змістити на градус або більше.

 

 

Вольф,Макс 

 

Німецький астроном, в період між 1919 і 1931 роками досліджував зорі зі значним власним рухом,склавши перелік  1566 довколишніх зірок.

 

 

Галактика 

 

Гравітаційно-зв'язана система із зірок і зоряних скупчень, міжзоряного газу і пилу, темної матерії. Є чотири основних типи галактик:еліптичні,лінзоподібні,спіральні,неправильні. Наша галактика містить близько 200 мільярдів зірок.  Дивіться також Карликова галактика.

 

Галактичні координати (l, b) 

 

 

Система небесних координат із центром у Сонці, основною площиною у якій є площина галактичного диску. Для позначення координат використовуються символи l ( широта ) і b (довгота). Нульова точка галактичної широти і довготи має RA = 17h45m37s Dec = -28 ° 56'10 ", а північний полюс Галактики знаходиться в RA = 12h51m26s Dec = + 27 ° 07'42" (епоха 2000).

 

 

Галактоцентричні координати 

 

 

Система координат аналогічна Галактичним координатам за винятком того,що центром відліку є центр Галактики. Невелика невизначеність відстані до центра Галактики перешкоджає  широкому використанню цієї системи.

 

 

Гігант (зоря) 

 

 

Зорі з масою Сонця закінчують своє існування через декілька мільярдів років значним розширенням зовнішньої оболонки через зміну енергетичного балансу в ядрі зірки. Температура поверхні знижується і зоря набуває червоного кольору. Цей процес  триває кілька мільйонів років, після чого зірка скидає свої зовнішні шари і стає білим карликом. Дивіться також Карликова зірка,Надгігант.

 

 

Група галактик 

 

 

Певна кількість гравітаційно пов’язаних між собою галактик. Термін “група”,як правило,відноситься до невеликого угрупування галактик(декілька десятків).А термін ”скупчення” або ”кластер ” використовується для значно більшої групи.

 

 

Екваторіальні координати (RA, Dec) 

 

 

Найбільш поширена система координат,що використовується астрономами. Є еквівалентом широти і довготи,що проектуються на небо,тільки широту називають схиленням,а довготу прямим піднесенням. З історичних причин пряме піднесення вимірюється не в градусах, а в годинах (24год = 360 °). Інша складність полягає в тому,що ця система координат повільно з плином часу зміщується - зіркові позиції для 1950 трохи відрізняються від тих, для 2000 року, наприклад.

 

 

Еліптична галактика 

 

 

Галактика сферичної або овальної форми.  Еліптичні галактики позначають літерою E, після чого ставлять число (n = 0 — 7), яке характеризує міру стиснення видимої проекції галактики на площину спостереження.

 

 

Жовтий карлик 

 

Будь-яка маленька жовта зірка, така, як Сонце.  Вони класифікуються як тип G .

 

 

Залишок наднової 

 

 

Газопилова структура, яка утворилася кілька десятків або сотень років тому як результат катастрофічного вибуху зірки і перетворення її на наднову.

 

 

Зірка головної послідовності 

 

 

Звичайна зірка,як Сонце, джерелом енергії якої є термоядерні реакції, у яких водень перетворюється на гелій. Інші типи зірок – гіганти,надгіганти,білі карлики.

 

 

Змінні зорі 

 

 

Зорі, у яких спостерігається зміна блиску. Деякі зірки можуть змінити свою яскравість протягом декількох хвилин, тоді як інші повільно змінюють її протягом багатьох місяців. Першим 334 змінним зіркам, виявленим в сузір'ї дають один або дволітерний код, такий як R Щита або UV Кита. Інші змінні зірки позначаються V335, V336 і т.д. Проксима Центавра, наприклад, відома астрономам як V645 Центавра.

 

 

Зоряна асоціація 

 

 

Дивіться OB асоціація.

 

 

Зоряна величина 

 

 

Дивіться Абсолютна зоряна величина,Видима зоряна величина.

 

 

Зоряне скупчення 

 

 

Дивіться Розсіяне зоряне скупчення,Кулясте зоряне скупчення.

 

 

Канікулярна швидкість 

 

 

Радіальна швидкість галактики,спричинена розширенням всесвіту.

 

 

Карликова галактика 

 

 

Невелика галактика,яка,як правило,містить від мільйона до декількох мільярдів зірок. Не існує офіційно визначеного розміру,нижче якого галактика позначається як карлик,але будь-яка галактика діаметром менше 30 000 світлових років може вважатися карликовою.

 

 

Карликова зірка 

 

 

Звичайна зірка головної послідовності,як Сонце, джерелом енергії  якої є термоядерні реакції, у яких водень перетворюється на гелій. Найяскравіші карликові зірки можуть бути значно більші від Сонця. Дивіться також Гіганти ,Надгіганти.

 

 

Каталог Abell(A,ACO) 

 

 

Каталог,що містить 2712 великих скупчень галактик створений Джорджем Абелем у 1958 році після ретельного дослідження скляних  фотопластинок з огляду неба Паломарської обсерваторії. У 1989 році Джордж Абель, Харольд Корвін і Рон Oловін додатково внесли у каталог 1364 великих скупчень південної півкулі. Каталог містить більшість найбагатших скупчень галактик в межах 3 мільярдів світлових років.

 

 

Каталог Barnard 

 

 

Каталог 349 темних туманностей зі схиленням від - 35°складений Едвардом Барнардом.

 

 

Каталог Боннський огляд (BD, CD, CP)

 

Зоряний каталог з 325 037 північних зірок створений в період між 1859 і 1862 з доповненням 134833 південних зірок, створеним в 1886 році. Пізніше з’явились два великі південні зоряні каталоги - Кордовський огляд, випущений у  1908 року в м.Кордова (Аргентина) з кількістю об’єктів 613 959 і Кейпський фотографічний огляд (454877 зірок) виданий у 1896—1900 роках.

 

 

Каталог Гарвардський переглянутий (HR) 

 

Дивіться також Каталог яскравих зірок.

 

 

Каталог Генри Дрейпера (HD) 

 

 

Містить спектроскопічну інформацію щодо 272150 яскравих зір, які пронумеровано у простому порядку зростання їх прямих піднесень.  Його було видано з 1918 до 1924 років.

 

 

Каталог ESO (ESO) 

 

 

ESO / Упсала Каталог Галактик. Додаток до каталогу UGC з 18422 яскравих галактик на південь від схилення -20 ° ,що вийшов у 1982 році. Зверніть увагу, що об'єднані UGC і ESO каталоги не охоплюють зону схилення між -2,5 ° і -20 °.

 

 

Каталог IC (IC) 

 

 

Доповнення до каталогу NGC  додатково 5386 зоряних скупчень, туманностей і галактик. Це насправді поєднання двох каталогів, перший опублікований в 1895 році, другий в 1908 році каталог Дивіться також NGC.

 

 

Каталог Giclas (G) 

 

 

Зазвичай це ім’я,дане у каталозі Lowell Proper Motion Survey,виданому у 1970 році,що містить 11 747 зірок з високим власним рухом.

 

 

Каталог Gliese (Gl, Wo, GJ) 

 

 

Астрономічний каталог,який містить 3803 зорі,розташовані в межах 25 парсек від Сонця. Створений німецьким астрономом Вільгельмом Глізе у 1957 році,доповнений у 1969 і 1991 році.

 

 

Каталог Hipparcos (HIP) 

 

 

Каталог створений за результатами діяльності космічного апарата Гіппаркос,запущеному у 1989 році. Містить координати, власні рухи, паралакс та зоряні величини 118 218 зір на епоху 1991,25.

 

 

Каталог MCG (MCG) 

 

 

Морфологічний каталог галактик. Каталог 31000 галактик на північ від схилення -45 ° створений в період між 1962 і 1974.

 

 

Каталог NGC (NGC) 

 

 

Новий загальний каталог. Каталог 7840 найяскравіших зоряних скупчень, туманностей і галактик, опублікований Дж. Дрейером в 1888 році. Дивіться також каталог IC.

 

 

Каталог PGC (PGC) 

 

 

Каталог з 73197  найяскравіших галактик, опублікований у 1989 році. З 1989 року, галактики продовжують отримувати номера PGC так, що в даний час є  понад 1 млн галактик з номерами PGC.

 

 

Каталог яскравих зір (HR, BS, Yale) 

 

 

Каталог майже всіх зірок яскравіше 6,5 m зоряної величини, опублікований обсерваторією Єльського університету. Створювався на основі Гарвардського переглянутого фотометричного каталогу. Каталог містить 9110 об'єктів: 9096 зір та 14 нових і позагалактичних об'єктів. Остання версія від 1991 року є п'ятою.

 

 

Каталог UGC (UGC) 

 

 

Загальний каталог галактик Упсала. Каталог 12939 яскравих галактик на північ від схилення -2,5 ° опублікований в 1973 році. Дивіться також ESO Каталог.

 

 

Каталог Yale 

 

 

Дивіться Каталог яскравих зірок.

 

 

Квазар 

 

 

Галактика з надзвичайно яскравим ядром,що затьмарює батьківську галактику у сотні разів. Вони розташовані на відстані у мільярди світлових років від нас і є об’єктами раннього всесвіту. Джерелом квазара,ймовірно,є акреція речовини на надмасивну чорну діру в ядрі галактики.

 

 

Класифікація зірок 

 

 

Дивіться Спектральна класифікація.

 

 

Коричневий карлик 

 

 

Самосвітний об'єкт, переважним джерелом енергії для якого є гравітаційне стиснення, хоча деяку роль можуть відігравати й термоядерні реакції. Коричневі карлики можуть бути дуже поширені,але через малу світимість їх важко виявити. Коричневі карлики трохи важчі за планети,діапазон їх мас 10 80 мас Юпітера (або 0.01-0.08 мас Сонця). Є два основних типи коричневих карликів - більш гарячі (1500K в 2500K) відносяться до типу L; холодніші (нижче 1500К) відносяться до типу Т. Найгарячіші коричневі карлики іноді класифікується як дуже холодні червоні карлики спектрального класу М.

 

 

Кулясте зоряне скупчення 

 

Сферичний кластер з багатьох тисяч зірок. Кулясті скупчення зазвичай мають діаметр від 50 до 150 світлових років, є колективними членами нашої Галактики і входять до її сферичної підсистеми.

 

 

Кутовий розмір 

 

 

Видимий розмір об’єкта,виражений у вигляді кута між лініями, що з'єднують діаметрально протилежні точки вимірюваного об'єкта і очі спостерігача. Вимірюється в градусах, хвилинах і секундах.

 

 

Кутова секунда (‘’) 

 

 

Одиниця вимірювання надмалих кутів. 1 кутова секунда = 1/60 кутової хвилини = 1/3600 градуси.

 

 

Кутова хвилина (‘) 

 

 

Одиниця вимірювання малих кутів. 1 кутова хвилина = 1/60 градуса.

 

 

Лейтен, Виллем 

 

 

Голландсько-американський астроном,який у 1930-1980 роках дослідив тисячі прилеглих зірок у декількох великих обстеженнях неба,включаючи Bruce Proper Motion Survey у 1944 і  Luyten-Palomar survey у 1970т році. Він створив багато каталогів власного руху зірок - Luyten catalogue (L), the Luyten-Palomar catalogue (LP), the Luyten Two-Tenths Arcsecond catalogue (LTT), the Luyten Four-Tenths Arcsecond catalogue (LFT), and the Luyten Half-Second catalogue (LHS).

 

 

Лінзоподібна галактика 

 

 

Тип галактик, проміжний між еліптичними та спіральними в класифікації Хаббла. Позначаються як тип S0 або SB0 якщо мають центральний бар.

 

 

Мільярд 

 

 

1 мільярд = 1 000 000 000

 

 

Надгігант 

 

 

Зірка з  масою більше,ніж 10 сонячних стає надгігантом в кінці свого існування,коли спалювання водню припиняється,що спричинює розширення зовнішніх  шарів. Надгіганти найбільші та найяскравіші серед зірок. В кінцевому підсумку, вибухаючи як наднова,вони утворюють нейтронну зірку або чорну діру. Дивіться також Карликова зірка,Гігант.

 

 

Наднова зірка 

 

 

Це зоря, що раптово збільшує свою світність у мільярди раз . Це найяскравіші з відомих зір, їх світність порівняна зі світністю цілої галактики, а іноді навіть перевищує її.

 

 

Надскупчення 

 

 

Велика концентрація в сотні і тисячі груп галактик. Надскупчення варіюються в розмірах від 100 млн. до 500 млн. світлових років і сформовані у  сукупність досить плоских «листів», розділених областями, в яких практично немає світної матерії. Ці області (пустоти, войди) мають розмір близько сотні мегапарсек.  До утворення ниткоподібної великомасштабної структури всесвіту приводить те, що спочатку майже однорідний розподіл маси у Всесвіті за рахунок гравітаційної нестійкості концентрується на каустиках.

 

 

Найменування Байєра 

 

 

Поєднання грецької літери і назви сузір’я використовується для ідентифікації яскравих зірок. Система була вперше використана Іоганном Байєром в 1603.Найяскравіші зірки,як правило,мають літери з початку абетки,тьмяніші  позначені літерами з кінця абетки. Кілька слабких зірок були позначені малими латинськими літерами  від a до z,або великими латинськими літерами від A до Q. Дивіться також Позначення Флемстида.

 

 

Нейтронна зірка 

 

 

Зоря на завершальному етапі своєї еволюції, що не має внутрішніх джерел енергії та складається переважно з нейтронів, які перебувають у стані виродженого фермі-газу. Більшість зірок з масою між 8 і 60 сонячних завершують своє існування таким чином,утворюючи нейтронну зірку масою 1.4 сонячних. Радіус нейтронної зорі становить близько 10-20 км. Вони мають неймовірний щільність – чайна ложка матеріалу нейтронної зірки матеріалу буде мати масу в сотні мільйонів тонн. Дивіться також Чорна діра.

 

 

Неправильна галактика 

 

 

Галактика неправильної форми і без очевидної еліптичної або спіральної структури. Позначаються Irr. Неправильні галактики з подобою спіральної структури класифікуються як тип Sm ( або тип SBm,якщо вони мають центральний бар).

 

 

OB асоціація 

 

 

Вільна група десятків або сотень дуже яскравих зірок, розкиданих на кілька сотень світлових років простору. Зірки в ОВ-асоціації були сформовані в одній і тій же області зореутворення і повільно розлітаючись. Вони зазвичай знаходяться в спіральних рукавах галактик.

 

 

Паралакс 

 

 

Невелика періодична зміна видимих положень близьких зірок через зміни положення Землі в наслідок її обертання навколо Сонця. Чим ближче зірка,тим більше зсув. Відстань до зірок дорівнює 1/паралакс( у світлових роках 3.2616/паралакс).

 

 

Парсек (пк) 

 

 

Відстань до зірки,паралакс якої становить 1 кутову секунду(насправді настільки близькі зорі невідомі).1 парсек = 3.2616 світлових років.

 

 

Планетарна туманність 

 

 

Астрономічний об'єкт, що складається з іонізованої газової оболонки й центральної зірки, білого карлика. Планетарні туманності утворюються внаслідок скидання зовнішніх шарів (оболонок) червоних гігантів з масою 2,5—8 сонячних на завершальній стадії їхньої еволюції. Планетарна туманність — швидкоплинне явище (за астрономічними мірками), що триває лише кілька десятків тисяч років, тоді як зірка існує мільярди років.

 

 

Позначення Флемстида 

 

 

Поєднання номера і назви сузір'я (61 Лебедя, 36 Змієносця і т.д.) використовуються для ідентифікації зір,видимих неозброєним оком. Номери були застосовані у каталозі зір Джона Флемстида,опублікованому у 1725 році. Не всі зорі,видимі неозброєним оком мають позначення Флемстида,серед таких більшість зірок південної півкулі. Дивіться також Найменування Байєра.

 

 

Помаранчевий карлик 

 

 

Зоря головної послідовності класу K. Ці зорі перебувають посередині між червоними карликами (зорі спектрального класу M головної послідовності) та жовтими карликами (зорі спектрального класу G головної послідовності).

 

 

Постійна Хаббла (H) 

 

 

Значення, яке описує швидкість, з якою світ в даний час розширюється. Постійна Хаббла дозволяє визначити розмір і вік Всесвіту. Найбільш надійна оцінка постійної Хаббла на 2013 рік складає 67,80 ± 0,77 (км/с)/Мпк. Таким чином у сучасну епоху дві галактики,розділені відстанню 1Мпк в середньому розлітаються зі швидкістю ~70 км/с.

 

Скупчення Abell 

 

Дивіться Великі галактичні скупчення,каталог Abell.

 

 

Пряме піднесення 

 

 

Дивіться Екваторіальні координати.

 

 

Радіальна швидкість 

 

 

Швидкість об'єкта в напрямку до або від спостерігача. У Всесвіті,що розширюється галактики з великою радіальною швидкістю зазвичай лежать далі від спостерігача, ніж з меншою.

 

 

Розсіяне зоряне скупчення 

 

 

Скупчення зірок, містять кілька сотень членів. У структурі виділяють ядро, діаметр якого не перевищує 30 пк (середнє значення — 5—6 пк) і корону, діаметр якої в 2—10 разів більший за діаметр ядра. Вони зазвичай знаходяться поруч областей зореутворення в спіральних рукавах галактик.

 

 

Росс, Френк Елмор 

 

 

Американський астроном,який досліджував зірки з високим власним рухом  між 1925 і 1939 роками,створивши список 1070 довколишніх зір.

 

 

Світловий рік 

 

Відстань, яку світло проходить за рік. Вона дорівнює 0,3066 парсек. Це 9461000000000 км або 63 240 астрономічних одиниць.

 

 

Секунда 

 

 

Дивіться Секунда дуги.

 

 

“Синя” видима величина (В) 

 

 

Видима величина зірки або галактики,якщо дивитись через синій фільтр. Ця система величина зазвичай використовується для довколишніх галактик. Так склалось історично через те,що галактики фотографувались на фотоплатівки,чутливі до синього діапазону спектру. Дивіться також  Фотографічна зоряна величина (mpg).

 

 

Скупчення галактик 

 

 

Концентрація галактик,гравітаційно пов’язаних між собою. Термін “скупчення” (кластер) відноситься до утворень з десятків і сотень галактик,а термін “групи” до значно менших утворень.

 

 

Сонячна система 

 

 

Планетна система,що включає в себе центральну зірку і планети,місяці,астероїди,комети та пил,що обертаються навколо зірки.

 

 

Спектральна класифікація 

 

 

Спосіб класифікації зір в астрономії на підставі аналізу їхніх спектральних характеристик. Зірки діляться на сім основних класів: O, B, A, F, G, K і M, починаючи від гарячих біло-блакитних зірок до більш холодних червоних зірок. Разом з літерами для позначення підкласів використовують арабські цифри від 0 до 9. За світністю зорі поділено на класи, позначені римськими числами I, II, III, IV та V – надгіганти I,гіганти III,зорі головної послідовності V,білі карликиVII.  Сонце належить до спектрального класу G2V, Найяскравіша зоря північної півкулі неба, Сиріус  має спектральний клас A1V і відповідно є білою зорею головної послідовності.

 

 

Спіральна галактика 

 

 

Галактика зі спіральними рукавами. Є два основних типи - з центральною перемичкою - SB, і без - S (або SA). Спіральні галактики також поділяються на типи A, B, C (і іноді d), залежно від того, як туго закручені спіральні рукави.

 

 

Спіральні галактики з перемичкою 

 

 

Спіральні галактики з перемичкою (баром) з яскравих зірок,що виходить з центру та перетинає галактику посередині.

 

 

Сузір’я 

 

 

Випадкове розташування зірок у нічному небі,що утворюють якусь фігуру чи контур. Є 48 сузір’їв,які були відомі давнім грекам і зафіксовані Клавдієм Птолемеєм, ще 40 були додані після 1590 року.

 

 

Схилення (Dec) 

 

 

Дивіться Екваторіальні координати.

 

 

Темна матерія 

 

 

Видимі зірки і туманності складають лише малу частину всієї матерії у Всесвіті. Решта існує в такій формі,яку не просто виявити,але її існування підтверджується впливом на рух зірок у галактиках і рух галактик у скупченнях. Темна матерія складається,можливо,з різних елементарних часток.

 

 

Температура 

 

 

В астрономії температура вимірюється за шкалою Кельвіна (К), яка дорівнює  °С + 273.Так, температура повітря у 20°С дорівнює 293К,а температура поверхні Сонця 5500°С дорівнює 5773 К.

 

 

Трильйон 

 

 

1 трильйон = 1 000 000 000 000

 

Туманність 

 

 

Хмара міжзоряного розрідженого газу і пилу. Яскраві туманності світяться під дією іонізуючого випромінювання найближчих зірок(емісійні туманності)  або їх відбитим світлом(відбивні туманності). Темні туманності не випромінюють самі і поглинають видиме світло, що виходить з емісійних або відбивних туманностей. Планетарні туманності утворюються внаслідок скидання зовнішніх шарів (оболонок) червоних гігантів.

 

 

Червоний зсув (z) 

 

 

Збільшення довжини хвилі світла,викликане рухом джерела світла від спостерігача або розширенням всесвіту. У всесвіті,що розширюється,галактики з більшим червоним зсувом знаходяться на більших відстанях,ніж галактики з меншим. Також червоний зсув може мати світло,що проходить крізь сильне гравітаційне поле чорних дір.

 

 

Червоний карлик 

 

 

Маленькі і тьмяні  зірки. Близько 80% всіх зірок є червоними карликами, хоча жоден не видний із Землі неозброєним оком. Через малу швидкість згоряння водню червоні карлики мають дуже велику тривалість життя — від кількадесяти мільярдів до трильйонів років.

 

 

Чорна діра 

 

 

Чорна діра – це астрофізичний об'єкт, який створює настільки потужну силу тяжіння, що жодні, як завгодно швидкі частки, не можуть покинути його поверхню, в тому числі світло. Зірка,ймовірно,повинна мати масу у 40 сонячних для того,щоб створити чорну діру масою у 3 сонячних. Попри те, що безпосередньо спостерігати чорну діру неможливо, її наявність може бути встановлено через взаємодію з іншою матерією, світлом або іншим електромагнітним випромінюванням. Дуже великі чорні діри, що розрослися за сучасними уявленнями, утворюють ядра більшості галактик. До їхнього числа входить і масивна чорна діра в ядрі нашої галактики — Стрілець A*.